Dlouhé stráně na sněžnicích

“Máš-li pohnout horou, nehleď na její velikost, raději jdi a zvedni první kámen,” řekl David Gemmell. Nakonec stačili ale jen tři metry k tomu, aby na masivu Mravenečníku zmizel jeden z vrcholů a na jeho místě se objevila horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Moderní doba tak dala vzniknout unikátní podívané v srdci Jeseníků.

Poslední den v roce nepatřil k těm slunečným, i tak jsme s Miškou připoutali sněžnice na nohy a vyrazili do mlhavého ničeho vstříc horám.

Sněžnicová romance
Sněžnicová romance.

Tréninkově jsme začali na sjezdovce v Koutech na Desnou, kde se dá pohodlně nacvičit chůze po pevném terénu, brodění ve vrstvě čerstvého sněhu, ale i šplhání na předních drapácích. Miška jako sněžnicový novic tak natrénovala první kroky.

Celkem trvá celý výstup necelých 5 hodin. Kolem lesa jsme vyšplhali po sjezdovce, potutelně se posmívali pohledům lyžařů a za hodinu zdolali úvodní nejobtížnější stoupání k Medvědí hoře, respektive k rozhledně u Tetřeví chaty, kde se nachází také horní stanice lanovky.

Odpočinek.
Pohodička, odpočinek.

Odtud už pokračuje proti úvodní pasáži pohodový výlet. Davy lyžařů jsme nechali za zády, sami jsme ale nebyli. Na cestě se střetávají pěší turisté, běžkaři i skialpynisté. Se sněžnicemi na nohou jsme ale byli pány zimní jungle my :)

Po kolena se brodíme sněhem a užíváme si zimu, která se na nás konečně také usmála. Lesní pasáž končí kousek pod “vrcholem”. Ten dnes už připomíná jen mohyla z kamení a vrcholová značka. Na zbytku hory se rozprostírá mlhou pohlcená vodní nádrž.

Zimní čepice.
Zimní čepice.

Dáváme zaslouženou svačinu, pár fotek, převléct do suchého a hurá zpátky do civilizace. Přeci jenom, nastoupat na sněžnicích 800 výškových metrů je v nohách znát.

Cesta zpět dolu byla za odměnu. Závody v „hlubokáči“, lyžování na prudkých svazích, pár výhledů skrze rozpuštěnou mlhu a prima den plný silných zážitků zakončený bobováním na igelitce :-D


www.lavivatravel.czMilujete sníh, hory a chcete si také užít skvělou zimní túru? Vyberte si některou z našich sněžnicových výprav, nebo pro vás připravíme individuální akci. Jsme vaši průvodci po horách.

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>