Ferraty v Norsku

Norsko sice ferratami moc neoplývá a pokud nějaké má, tak se těžko rovnají ferratám v Alpách. Jsou kratší, méně hravé a přesto mají své kouzlo. Výhledy z ferrat na čarokrásné přírodní scenérie, s úžasnými rozsáhlými fjordy, ledovci a jezery vám nabídne snad jen Skandinávie. Jako nadšený ferratista bych považoval za hřích, vyhnout se ferratě na Trolí jazyk nebo se nepodívat na krásné fjordy z nejdelšího ferratového mostu v Evropě.

Na našem dvoutýdenním putování po Skandinávii (o kterém se rozepsal Jarda) jsme navštívili tři ferraty, které zapadali do naší cesty a příjemně oživili náš trip.

Via ferrata v Tyssedal (C)

Celková túra: 3 hod.
Nástup: 15 min.
Lezení: cca 1,5 hod.
Obtížnost: C, krátká lehká ferrata, možné i za mokra.
GPS parkoviště: 60°07’03.7″N, 6°33’36.5″E

Pro zkušené ferratisty můžu doporučit i jejich dětem. Dobře odjištěná, skála je hladká, lezete tedy jen po kramlích a lana se takřka nemusíte dotknout. Tři těžší pasáže s kolmou cca 10 metrů vysokou stěnou, kramle jsou blízko u sebe, výškově tedy nebudou mít problém ani malý jedinci :).

Ferrata jde podél obrovského vodovodního potrubí, které v Tyssedal nemůžete minout. Pokud jedete z Oddy, tak se v Tyssedal dejte první odbočkou doprava do kopce a po 500 metrech je po levé straně škola, u které můžete zaparkovat. Odtud pokračujte pěšky k potrubí, přejdete přes dřevěný most a zde začíná ferrata.

My jsme tuhle ferratu šli, protože někteří z členů výpravy byli na ferratě poprvé a tak se zaučovali. Do Tyssedal jsme přijeli pozdě a bylo to krásné zpestření zbylého dne. Pro celodenní túru spíše doporučím ferratu na Trolí jazyk, která je poblíž, je delší, náročnější a s hezčími výhledy.

Via ferrata na Trolí jazyk – Himmelstigen (C)

Celodenní túra: 8-10 hod.
Nástup: 2 hod.
Lezení: 2 hod.
Obtížnost: C, možné i za mokra. Dobře zajištěná, kramle blízko u sebe a opět se leze bez ocelového lana jen po kramlích. Jedna velmi krátká lehce převislá pasáž.
GPS parkoviště: 60°07’58.0″N, 6°37’35.5″E

Jeden z nejúchvatnějších treků v Norsku. Vyhlídka, kterou vám poskytne Trolí jazyk, je tak úchvatná, že láká fotografy z celého světa. „Vznášet se“ 700 metrů nad okolním jezerem bude možná ta nejúžasnější věc co jste kdy zažili.

K ferratě se dostanete z Oddy do Tyssedal, kde odbočíte doprava a dojedete úzkou cestou až k jezeru Vetlavatnet, zde zaparkujete auto za poplatek 100NOK a pokračujete k výše položenému jezeru Ringedalsvatnet. Dále dle mapy jdete podél jezera. Na trase je jen jeden most přes řeku a hned za ním je odbočka k ferratě. Celá trasa k ferratě není značena, snad vám tedy pomůže moje mapka. Zpáteční cesta je již dobře značená.
Spousta lidí dělá tuhle túru jako dvoudenní a přespává na náhorní plošině u Trolího jazyka.

Mapka túry na ferratu pod Trolí jazyk
Mapka túry na ferratu pod Trolí jazyk
Začátek ferraty na Trolí jazyk (trolltunga)
Začátek ferraty na Trolí jazyk

Via ferrata v Loenu (C/D)

Celková túra: 6-7 hod.
Nástup: 50 min.
Lezení: 3 hod.
Obtížnost: C/D, nejdelší ferratový most v Evropě 120 metrů. Za mokra kluzké, kvůli absenci kramlí nedoporučuji.
GPS parkoviště: 61°52’19.7″N, 6°50’47.1″E

Pro mě nejhezčí ferrata v Norsku co se týče lezení, ale i výhledy. Nejvíce se blíží sportovním rakouským ferratám. Kramlí je málo. Můžu doporučit i pro zkušené děti. Most je jednoduchý, dobře zajištěný.

Kolem Hotelu Alexandra do kopce, měla by být značená (skromně značená). Doporučuji nezatmět, cesta zpět se hledá špatně (osobní zkušenosti). Z Oppheimu zpět do Leonu je to ještě hodina cesty po silnici.

Mapka via ferrata Loen
Mapka via ferraty v Loenu

Dodatečné info:

Hodnocení ferrat nebo časová náročnost je můj odhad. Ferraty nemají oficiální hodnocení a těžko k nim seženete stručný popis, značení cest je velmi špatné a často musíte jít dle zdravého rozumu, tzv. následovat nejprošlapanější cestu. V informačních centrech vám nebudou podávat tyhle informace s nadšením, protože ke každé z těchto ferrat poskytují vlastní průvodce a tak se vám spíš budou snažit nabídnout jejich služby.

2 thoughts on “Ferraty v Norsku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>