Lavinový vyhledávač Pieps DSP Sport a DSP Pro

V letošní sezoně jsme rozšířili sklad mimo jiné o dva skvělé a nepostradatelné kousky – lavinový vyhledávač Pieps DSP Sport a DSP Pro. Někteří už měli možnost vyzkoušet si vyhledávače na sněhu, pro ty ostatní jsem dal dokupy krátkou recenzi.

V sobotu 21. března jsme vyrazili s Miškou na (asi) poslední jarní skialpovou túru v okolí Červenohorského sedla. Předpověď počasí vyšla luxusně, tak jsme spojili příjemné s užitečným.

Pieps DSP Pro a DSP Sport

Stane-li se neštěstí, hrají lavinové vyhledávače klíčovou roli u tzv. „kamarádské výpomoci“. Kolegové vidí, kde byl postižený stržen a do 15ti minut mají 90% šanci, že ho najdou přeživšího.

Proto je třeba nejen vyhledávač mít, ale také ho umět používat, znát jeho hranice a možnosti.

Vyhledávače se používají velice intuitivně. Problém dělá tuhý zámek, který jde v teplejších rukavicích špatně zmáčnout. Funčkně je vše v pořádku, lidem se musí vysvětlit důvod.

Po zapnutí do polohy „Send“ se zařízení analyzuje, zobrazí stav baterie a informaci o tom, že vysílá.

Po přepnutí do polohy „Search“ proběhne prvotní prohledání v maximálním rozsahu, následně zobrazí počet detekovaných zařízení a začne nás navádět k nejbližšímu přístroji.

Tlačítko se symbolem vlajky umožňuje označit zařízení, které již nechceme dále sledovat. Tlačítko „signálu“ provede reset / novou analýzu a detekci zařízení.

Zařízení při změnách nastavení i při vyhledávání vydává zvukový signál, který pocitově usnědňuje práci – potvrzuje naše úkony.

Display je přehledný a čitelný jak za špatných podmínek, tak za slunečných dnů při přesvětlení, jaké jsme měli my.

Model DSP Pro proti Sportu nabízí papírově několik funkcí navíc.
Mimo jiné:

  • Sklonoměr: přístrojem lze měřit aktuální sklon svahu
  • Měření frekvence: přístrojem lze měřit frekvenci vysílání ostatních přístrojů ve skupině
  • Přístroj lze přepnout do režimu vyhledávání zvířat či vozidel vybavených vysílačem PIEPS TX600
  • O 10 metrů větší šířku prohledávacího pásma (60m)

Ke každému vyhledávači je dodávaný obal, který si připnete na tělo (batoh, bundu, nebo i boty vám lavina může strhnout). Zajímavý poznatek od Mišky – popruh je dělaný, jako většina světa, pro praváky, takže pro leváky může být popruh nepřirozený.

Pouzdro pieps

Doplněk

Jak už jsem psal výše, mít vyhledávače na sobě a testování na bílé pláni nemá nic společného s prací ve stresu při nehodě. Proto je třeba mít práci s vyhledávačem perfektně nacvičenou a znát možnosti, obzvlášť pokud míříte do lavinových svahů.

Sám lavinový vyhledávač nic nemění na zásadách pohybu ve volném zimním terénu, jako jsou rozestupy ať už při výstupu, tak ve sjezdu.

images


Děkujeme našemu dodavateli, firmě PIEPS (www.pips.cz), za spolupráci a špičkovou výbavu pro bezpečné zimní zážitky.

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>