Lesní bar – unikátní projekt v Jeseníkách

Pokud míříte do Jeseníků a máte chvilku volného času, máme pro vás skvělý tip na návštěvu jednoho nezaměnitelného baru. Nejsme průvodci po místních putykách. V tomhle baru na vás čeká vůně lesa a svobody.

„Milý člověče! Jsem dárcem tepla v tvém krbu za chladných nocí a dárcem přívětivého chládku v žáru letního slunce. Já jsem dal trámoví tvému obydlí a desku tvému stolu, ze mne je lože ve kterém spáváš i kleč tvého rádla. Já jsem dodal topůrko do tvé sekery a branka do tvého plotu. Ze mne je dřevo tvé kolébky i tvojí rakve. Jsem tím, čím pro blahobyt je chléb a pro krásu kvítko. Slyš tedy moji prosbu: Nepustoš mne!“

Tak zní prosba lesa, která je vyvěšena na nástěnce. Pokud se vydáte po cestě z Horní Lipové na Smrk, nebo naopak z hor scházíte do civilizace, narazíte totiž uprostřed lesa z ničeho nic na poklad. Do cesty se vám postaví masivní přístřešek s hořícím ohněm v krbu, důmyslná soustava zavlažovacích kanálků a především hojnost jídla a pití.

Nechat uprostřed lesa nestřežený bar jen s malou pokladničkou a výzvou k zaplacení se může zdát v Čechách jako bláznivý nápad. U nás v Jeseníkách se ale podařilo takový projekt zrealizovat a dobrých šest let udržet v chodu. A tak 1. lesní bar stále překvapuje nové poutníky, kteří o jeho existenci neměli ponětí.

Výprava na sněžnicích
Výprava na sněžnicích, zdroj: lesnibar.cz

Dostat se k baru není jen tak zadarmo. Ale není to ani žádná tragédie :-) Pokud necháte auto na označeném odstaveném parkovišti, čeká vás asi 3 km chůze do mírného kopce. Pokud z vlaku vystoupíte ve stanici Horní Lipová, čeká vás jen o pár set metrů delší procházka. V takovém případě se jedná o hezký půldenní výlet.

Bar se dá ale skvěle využít jako strategické místo pro přespání buď před výstupem, nebo jako hezký závěr několikadenní túry. V zimě na sněžnicích nebo skialpech existují dvě skvělé trasy. Tou první je hřebenovka z jihovýchodu přes Praděd, Červenohorské sedlo a Šerák. Druhá kopíruje Polskou hranici ze západu přes Kralický Sněžník a Smrk.

Lesní bar v Jeseníkách
Lesní bar v Jeseníkách, zdroj: lesnibar.cz

V letních měsících je k dispozici nealko a pivo, čerstvé pečivo, klobásy, špekáčky, nebo třeba místní tubičky. V zimních měsících přes svátky zase v baru nejdete teplý punč. Najdete tu kávu, čaj, plynový vařič, konev na vodu, zkrátka vše, co v samoobslužném baru můžete potřebovat.

Aktuální stav baru lze kdykoli ověřit u správců, kteří  místo pravidelně každý den navštěvují. Těmi jsou Honza Kuruc a Zuzka Pavlíčková a patří jim velký dík. Aktuální informace, fotografie a vše kolem baru najdete na oficiálním webu lesnibar.cz.

Lesní bar - panorama
Lesní bar – panorama, zdroj: lesnibar.cz

www.lavivatravel.czLíbí se vás článek a rádi byste lesní bar navštívili? Připravíme pro vás program na míru. Vydejte se s námi na sněžnicích za dobrodružstvím.

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

One thought on “Lesní bar – unikátní projekt v Jeseníkách

  • 16.1.2015 at 17:19
    Permalink

    Skvěle napsaný článek a tip! Příští rok tam musím zajet, letos už jsme v Jeseníkách na lyžovačce byli ve skiareálu Myšák (můžu doporučit http://www.skimysak.cz/), tak aspoň příště změníme místo:)

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>