Malý Ľadový štít aneb dvanáctihodinová romantická dřina

Tatranské počasí nám už dva víkendy za sebou rušilo plány. Potřetí jedeme i kdyby kamzíci utíkali z hor! Raději krom Lucky nikoho nedomlouvám a jen plánuji dvě alternativy pro špatný a špatnější počasí.

Bylo krásně….

Den před odjezdem je už jasný, že nás čeká pohádkový počasí a Tatry budou narvaný turisty. V plánu máme vystoupit na Malý Ľadový štít 2 603m po hřebeni přes Pfinnovu kopu II-III.

Z Čech vyjíždíme brzy ráno. V deset už sedíme v kabině lanovky na Hrebienok a zbaběle „nastoupáme“ prvních sto metrů. Cíl prvního dne je jen Teryho chata a aby jsme to neměli zadarmo, vezmeme to přes Zbojnickou chatu.

Zadarmo to není. Jak řekl Nohavica: „To mokré bílé svinstvo je už všude…“

Pohled do Velké Studené doliny
Pohled do Velké Studené doliny

Je to předposlední víkend, kdy jsou chodníky otevřeny veřejnosti a tak mě vůbec nepřekvapuje, že chata praská ve švech a my spíme na podlaze. Snad ještě s lehkou opilostí si nad ránem pletu přítelkyni a přitulím se k blonďaté Polce. Té se to nelíbí a odkopává mě k Lucce, tam jsem však byl celou noc a tak raději budím Lucku a balíme výbavu.

Nedělní východ slunce
Nedělní východ slunce

V sedm hodin jsme již na cestě k vrcholu. Horolezecká cesta je hodně dlouhá cca 6 – 7 hodin, ale vede celou dobu po hřebenu s krásnými výhledy. Vzhledem k délce cesty, doporučuji pro zkušený použít jištění souběžným postupem, jak jsme využili i my. Hřeben se v několika místech rozšíří a následně zase zúží. Sledovat linii cesty není náročný. Dvakrát nás však hora vyvedla z omylu, že se už blížíme k vrcholu. Ze štítu jsme sestoupili do Sedielka a pokračovali zpět na Teryho chatu.

POPIS CESTY: Malý Ľadový štít přes Pfinnovu kopu

 • 600m  výškových, obtížnost II-III
 • Od chaty na Pfinnovu kopu cca 50min a následně po hřebenu až do Malé Ľadové štrbiny, kam se 6 metrů slaníme z malé věže. Dále po suťovém terénu se držíme vlevo až k výraznému skalnímu hřebenu. Dále podél hřebenu až na vrchol.
 • naše postupové časy (včetně přestávek):
  • 7:00 začátek od Teryho chaty
  • 10:30 Malá Ľadová štrbina
  • 14:00 vrchol Malého Ľadového štítu
  • 15:00 Sedielko
  • 16:00 Teryho chata
  • 18:00 PLÁN: poslední lanovka do Smokovce
  • 18:20 příchod k lanovce :-(

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>