Několik cyklotipů do Slovinska

Pro horolezce znamená Slovinsko především Julské Alpy. Tato nádherná malá země ale nabízí nespočet krás a zkrátka nepřijdou ani milovníci cyklistiky. Tady je několik tipů.

Vyrážíme z Brna po dálnici směrem na Vídeň. Cílem je kemp Kamne ve Slovinské vesničce Dovje, která je coby kamenem dohodil od hranic s Rakouskem. Pokud prostudujete mapu, můžete prokličkovat do Slovinska mimo placené tunely a až do Dovje dojet mimo dálnice.

Kamne je skvělá základna pro výlety, ať už turistické, nebo cyklo. Za rozumný peníz se tady dá spát ve stanu, k dispozici je kvalitní zázemí kempu a celé bydlení je okořeněné nádhernými výhledy na okolní sněhobílé vrcholy.

Soutěsta Vingar a Bledský hrad

Prvním ze zajímavých cílů je asi 25 km vzdálené městečko Bled. Stejnojmenné jezero je mezi milovníky vodních sportů známé svými veslařskými závody, okolí stráží na strmé skále posazený Bledský hrad.

Skvělé prostředí lázeňského a turistického městečka a průzračné jezero s ostrůvkem uprostřed vás pohltí. Výšlap si můžete okořenit cestou k hradu, odkud jsou skvělé výhledy.

Nedaleko od Bledu se nachází úchvatná přírodní památka. Soutěsku Vintgar profilovala křišťálová řeka po mnoho tisíc let. Místní správci doplnili lávky a soutěsku si tak za pár euro můžete bezpečně projít.

Celá soutěska je průchozí, můžete tak začít z kterékoli strany, kolo vzít s sebou a následně pokračovat v putování.

Dolina Vrata a vodopád Peričnik

Pokud vyrazíte z kempu směrem na jih přímo do hor, čeká na vás další úžasné místo. Delší náročné stoupání do doliny Vrata si můžete v půlce zpříjemnit odpočinkem a prohlídkou jednoho z mnoha krásných slovinských vodopádů, vodopádem Peričnik.

Samotná dolina láká pro svůj skvělý výhled na mohutnou severní stěnu Triglavu. V sezoně se můžete občerstvit na chatě Aljažev dom. Pokud se vydáte kousek dál, minete obrovskou karabinu – místní symbol – a kolem říčky můžete stoupat až k úpatí skal, odkud jsou skvělé pohledy zpět do doliny.

Zpátky už vás čeká jen příjemné klesání lesem :)

Sedlo Vršič

Pro fajnšmekry, kterým nevadí vystoupat pár set výškových metrů, máme ještě jeden skvělý tip. Ze severu na jih totiž vede pěkná klilatice z Kransjké Gory směrem na Bovec. Nejvyšším bodem této cesty je sedlo Vršič – opravdová odměna.

Sedlo je populárním místem pro začátek hřebenovky Julských Alp a otevírá výhledy daleko na jih, na dosud skryté vrcholky a nádherné členité pohoří.

Ze sedla se dá na horském kole pohodlně pokračovat do hor. Z dob války je kousek na sedlem pozůstatek vojenského bunkru, kde vojáci strážili strategickou cestu. V okolí je několik menších vrcholků, které stojí za trochu námahy navíc.


 Čtěte také: Vlakem do Slovinska


Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>