Nepál prosadil svou, na Everest povede zajištěná cesta

Skvělá zpráva pro všechny milovníky velehor přichází z Nepálu. Po spekulacích a vášnivé diskusi z března loňského roku se Nepálské ministerstvo turistiky rozhodlo zajistit ocelovým lanem celou výstupovou “normálku” na Mount Everest. Via ferraty zažívají zlaté období.

Portál HoryInfo.cz loni v březnu informoval, že “Nepálské ministerstvo turistiky zvažuje instalaci pevného žebříku na tzv. Hillary step na nepálské normálce na Mount Everest.Ve výstupových dnech se tu tvoří frustrující zácpy, které mohou být příčinou úmrtí neaklimatizovaných turistů, který dojde kyslík. Tyto fronty chce ministerstvo žebříkem odstranit.”

Zdroj: http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2014030016

20120523152410_everest-fronta
Původní plánovaný úsek

Po bouřlivých debatách je rozhodnuto. Na nejvyšší horu světa Mount Everest (8848m) povede via ferrata. Nepálský ministr turistiky rozhodnutí potvrdil a k celé věci se vyjádřil velice stručně: “Zajištěné cesty zažívají po celém světe a především v Evropě zlatý věk, chceme zpřístupnit vrchol světa všem, kteří o to stojí.”

První výstup už za tři roky

S výstavbou cesty se začne již letos v létě a dokončení je plánováno na konci roku 2018. Dobrá zpráva je to především pro místní šerpy, jelikož stavba zajištěné cesty otevře desítky nových pracovních míst.

Turisté a horolezci pocítí omezení kvůli stavbě minimálně, alespoň tak se vyjádřil k výstavbě vedoucí výstavby a vůdce šerpů Akka Lama, který ale dále upozornil, že je potřeba dbát při výstupu zvýšené opatrnosti a neomezovat pracovníky na trase.

Náročnost výstupu po ferratě nepřekročí obtížnost „D“ Rakouského hodnocení. Průměrně zdatní ferratisté by tedy neměli mít s výstupem větší problém.


TIP: Kurz via ferrata na Hohe Wandu


Součástí povinné výbavy bude však nově výbava na via ferraty. K aktuálnímu sedacímu úvazku a přilbě přibude také feratový set (pádová brzda). Absence základní výbavy pří výstupu „normálkou“ může být potrestána pokutou.

everest_route_south_big
Schéma výstupu

Ač se v odborné obci stále ozývají radikální odpůrci, faktem zůstává, že zajištěné cesta zvýší bezpečnost celého výstupu, zrychlí výstup až o třetinu původního času a přiláká více milovníků vysokohorské turistiky.


Toužíte vystoupat zdolat nejvyšší horu světa? Jako první přidáváme do nabídky tento nezapomenutelný ferratový výstup. Vystoupejte až na „střechu světa“. Přijímáme předobjednávky! Více na www.lavivatravel.cz.

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>