Plánování ferratové túry

2. část seriálu o via ferratách

Jak jsem naznačil v prvním článku seriálu, pokud se vydáme na ferraty, pohybujeme se v horském prostředí, kde musíme počítat s nebezpečím, jako je změna počasí, únava apod.

Samozřejmě, že jiné bude plánování několikahodinového výstupu v Alpách a plánování Vodní Brány v Lužických horách. Ani jedno ale nelze podcenit.

Tři úrovně plánování

Pokud nahlédneme do horolezecké metodiky, objevíme článek o tzv. tříúrovňové strategii plánování. Jak vypadá plánování ferraty v praxi?

1. úroveň – „pohled z domova“

Fáze, kdy se začínáte seznamovat s cílovou destinací. Měli bychom vědět, do jakého prostředí se chystáme, jaké je v oblasti v daném období počasí,  jak jsou vybrané ferraty obtížné, zda jsou vůbec schůdné.

Kvalitním zdrojem může být například portál bergsteigen.com, kde jsou všechny důležité parametry ferrat, jako je nástupní místo, orientační časová náročnost (včetně času pro sestup) a obtížnost ferraty.

Mějte na paměti, že ferraty nestojí přímo u cesty. Někdy je nástup krátký, mnohdy ale vede k ferratě i hodinová túra. Proto je vhodné mít v prvoplánování prostudovanou mapu oblasti a znát nástup, sestupovou cestu a možné únikové cesty.

Pohoří Tofana
Pohoří Tofana

Orientační časová náročnost je skutečně orientační. Ferratu můžete hledat o chvilku déle a váš postup po zajištěné cestě nemusí být tak rychlý. Pokud na vrchol dorazíte se stmíváním, hledat sestupovou trasu může být oříšek.

Obtížnost ferrat je dnes nejčastěji udávána na rakouské stupnici A-E, rozšířená o stupně F a G. Náročnost cesty je určena podle nejobtížnějšího úseku s přihlédnutím na celkovou náročnost. Je vhodné míst prostudovanou topo mapku a vědět, jaké úseky nás po cestě čekají. Nepodceňujte udávanou obtížnost, pokud s ferratami začínáte, testujte svoje možnosti postupně a buďte ohleduplní k ostatním členům skupiny.

Topomap
Topo mapka

Součástí prvotního plánování by měl být i náhradní program pro případ deště, dramatického zpoždění za plánem, nebo z jakékoliv jiné příčiny, kvůli které bude vhodné plánovanou túru odvolat.

Než vrazíme do oblasti, měli bychom také znát číslo na lokální horskou službu.

2. úroveň – “pohled z okna”

Ráno na horské chatě před výstupem, nebo jakmile vystoupíme z auta po dojetí na místo je potřeba reálně zhodnotit situaci za aktuálních podmínek.

Je důležité dbát na počasí, které panuje a ideálně mít i předpověď pro aktuální den. Pokud je předpověď špatná, nevystavujeme se riziku a volíme náhradní naplánovaný program.

Cesta od Ref. Dibona
Cesta od Ref. Dibona

Pokud jsme dorazili na místo určení pozdě, opět je potřeba reálně zvážit situaci. Vyrazit za plánem a následně bloudit po tmě v horách je lidská hloupost.

Všichni účastníci by měli mít nabité mobilní telefony, uložené číslo na HS, měli by vědět, kde se pohybují, jaký je plán a cíl cesty.

3. úroveň – “pohled při akci”

Nejedná se o plánování, jako spíš o sledování aktuálních a nastalých podmínek. Pozor na fixní lana. Především po zimě mohou být poškozená sněhem, mrazem, rzí, kotvící body mohou být ve skále uvolněné.

Pozor na rychlé změny počasí. Na jaře se mohou velice rychle změnit podmínky na krajně nepříznivé.

Tofana di Mezzo
Tofana di Mezzo

Vedoucí skupiny by měl také sledovat svoje partnery, tak aby postup po via ferratě zvládali všichni členové týmu bez problémů, v duševní a fyzické pohodě.

Co s sebou

Vybavení na ferraty budeme věnovat další díl seriálu. Tady je výpis obecných věcí, které byste neměli zapomenout přibalit do batohu na via ferraty.

Plášťenku, nebo nepromokavou bundu, vrstvu oblečení navíc, nůž, čelovku s nabitými bateriemi, nabitý mobilní telefon, nezapomeňte na svačinu, dostatek vody, mapu oblasti, ideálně i popis a topo mapu ferraty.

Závěrem

Plánování jakékoliv aktivity v horách by mělo hrát vždy klíčovou roli. Ferraty jsou náročnou aktivitou s velkou objetivní mírou rizika. Nepodceňujte plánování ani podmínky, za kterých už není vhodné ferraty zdolávat. Hrdinů jsou plné hřbitovy.


1. část: Železo kam se podíváš
2. část: Plánování ferratové túry
3. část: Vybavení a práce s materiálem
4. část: Pohyb a bezpečnost na ferratách
5. část: Minimum vedoucího skupiny


Lákají vás ferraty, ale nejste si zcela jistí svými schopnostmi? Věnujte víkend kurzu s kvalifikovaným instruktorem. Naučíme vás potřebné základy a nestane se, že budete poprvé v horách bezradní.

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

One thought on “Plánování ferratové túry

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>