Pocitová teplota, podchlazení a omrzliny

Sněžní vlci, znáte to. Na teploměru nula, ale mráz krutě trápí všechny tělní periferie. Pocitová teplota je ukazatel, který není radno podceňovat.

K horám chovám respekt a pokoru. Každá výprava chce svou přípravu. Jsou totiž zákeřní nepřátelé, kteří číhají i v těch nejlehčích kopcích. Jedním z nich je podchlazení.

Pit Schubert ve své knize Bezpečnost a riziko na skále a ledu I věnuje několik stran příkladům, kdy bylo počasí proti lidem. Mnohdy smrtelně.

Jak je to možné a proč je počasí tak zásadní?

Nic není jen černé a bílé a v přírodě existuje mimo teploty na teploměru tzv. pocitová teplota. A ta je zásadní. Pocitovou teplotu totiž ovlivňuje především rychlost větru.

Dostavuje se tzv. ochlazující účinek větru, z angl. Wind chill, který nám při větru 80 km/h z 0°C rázem udělá -10°C.

Jednotný vzorec pro výpočet není definován. V tomto článku si uvedeme vzorec používaný v Kanadě:

wind chillLegenda: T(wc): Wind chill, T(a): teplota vzduchu ve stupních Celsia, V: rychlost větru v km/h (průměrná)

Níže uvádíme převodní tabulku. Na vodorovné ose je teplota ve stupních Celsia, na svislé rychlost větru v km/h (průměrná).

Převodní tabulka wind chill

Jsi dnes ke mě nějaká chladná

Je tedy zřejmé, že vyrazíme-li do hor neadekvátně vybaveni, vyčerpaní vystoupáme byť jen do 1000 metrů na mořem, kde nás zastihne silný vítr a teplota pod 10°C, tělu se začne velice rychle odvádět teplo. Pokud není kde se schovat a fyzická kondice neumožňuje urychlený návrat, podchlazení (hypotermie) na sebe nenechá dlouho čekat.

Hypotermie

…neboli podchlazní se rozděluje do tří fází, podle teploty těla (resp. tělesného jádra)

Mírné 36 – 34 °C (svalový třes, mysl čistá, jsme schopni komunikovat a pohybovat se).

Střední 34 – 30 °C (bez svalového třesu, člověk nemusí reagovat, mluví nesrozumitelně, není schopen se dobře soustředit. Dýchá a je při vědomí). Jestliže dosáhneme teploty okolo 32 °C, můžeme už pozorovat obtížnou mluvu, musíme dotyčnému otázku zopakovat, neuvědomuje si jasně své okolí. Už tady se můžou objevovat poruchy srdečního rytmu.

Kritické méně než 30 °C (postižený je v bezvědomí, nebezpečí zástavy srdce a zástavy dýchání). Zhruba při 29 °C dochází k zástavě krevního oběhu. Toho se využívá při operacích srdce. To je také teplota, ke které bychom se vůbec neměli přiblížit.

Když je pod nulou

To jsou případy, kdy je teplota ještě nad nulou. Avšak, ochlazující účinek větru je tím větší, čím je nižší teplota a silnější vítr.

Při našem lednovém výstupu na Lomnický štít svištěl kolem nás vítr zhruba 60 – 70 km/h. Teploměr u Téryho chaty ukazoval -3°C. Jordánkou jsme tedy koštovali něco kolem -12°C.

Pozor, pocitový mráz funguje i za bezvětří, pokud se pohybujete vy! Třeba při sjezdovém lyžování.

Přímá souvislost s omrzlinami je tedy zřejmá. Tkáň se začíná chladem méně prokrvovat a nevratně poškozovat. V buňkách se tvoří krystalky ledu, které tkáň mechanicky rozrušují, až nakonec odumře.

Závěrem tedy několik rad jako shrnutí

  • Než vyrazíte do hor, sledujte počasí – ne jen z okna, ale i v místě vašeho cíle (přes internet, telefonicky).
  • Zajímá vás teplota, také vítr a tendence počasí.
  • Oblečení vždy více, než méně (jedna péřovka na zádech vás nezabije).
  • Přiléhavý oděv není vhodný pro izolaci tepla.
  • Pokud zahřejete jádro těla (hrudník, pas), bude mít tělo dost tepla i pro periferní části (ruce, nohy).

www.lavivatravel.czDokázali byste si poradit v zimních horách? Víte co dělat v krizové situaci? Jak přežít noc, vyhnout se zimě, nabrat sílu a dojít druhý dne pro pomoc? Kurz přežití pro všechny, kteří chtějí vědět, co dělat, kdyby…


Zdroje:
http://ioutdoor.cz/uzitecne/vecny-problem-omrzliny/
http://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/pocitova-teplota/
http://www.hedvabnastezka.cz/skryte-nebezpeci-podchlazeni/

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>