Recenze: Sněžnice INOOK Odyssey vs. Expert

Zimní výpravy se neobejdou bez přesunu po zasněženém terénu. Ať už holdujete zimní turistice, nebo se chystáte zdolat zasněžený vrchol, čeká vás chůze sněhem, kterou významně usnadní použití sněžnic. Náš sklad jsme pro letošní sezónu obohatili o sněžnice značky Inook, modely Odyssey a Expert a nyní přinášíme srovnání.


Sněžnice INOOK Odyssey Sněžnice INOOK Odyssey

Cena: 3190 Kč
Velikost boty: 34-47
Nosnost: 45>120 kg
Rozměr: 62×21 cm
Váha: 2.140 g

Sněžnice INOOK ExpertSněžnice INOOK Expert

Cena: 3190 Kč
Velikost boty: 34-47
Nosnost: 45>120 kg
Rozměr: 63×21,5 cm
Váha: 2.120 g


Sněžnice jsme vyzkoušeli několikrát, na lehko i s plnou polní na zádech. S Tomášem jsme testovali sněžnice v “reálném čase” tak, že jsme si v půlce prohodili modely, takže jsme měli okamžitě co srovnávat. Podařilo se nám jít čerstvým prašanem na Králický sněžník, starým přemrzlým sněhem přechod Nízkých Tater i po čerstvém firnu v Tatrách. Víme, že co výprava, to nové podmínky, ale aspoň pár osobních zkušeností černé na bílém.

Test limitních hodnot

Recenze podle Koudyho

Když srovnám oba modely, Expert na mě působí od pohledu i na noze “lehčeji”. Nemyslím, že bych významně registroval 20 gramů, o které jsou lehčí. Spíš to bude zásluha designu a konstrukce.

Byť je Expert jen o kousek větší než Odyssey, budí dojem obrovské “líné” sněžnice, spíše určené do čerstvého prašanu, tedy přesný opak svižného modelu Odyssey.

Mám 194 cm a 100 kg čisté váhy. Ačkoliv patřím k limitním uživatelům, u Modelu expert jsem měl problém s přešlapáváním si sněžnic. věřím tedy, že menší lidi to bude trápit víc, resp. budou si muset hodně myslet na rozkročené nohy.

Inook EXPERT

Sněžnice i pro “big footy”

Moje největší starost (a určitě nejen má) je maximální velikost boty. Model Oddysey “tip ťop” pojme mé zimní boty Collumbia velikost US 46. Navzdory popisu, model Expert nabízí o něco větší rozpětí, takže by 47 ještě skousnul.

Univerzální vázání, které výrobce deklaruje, je vyřešené skutečně jednoduše a efektivně. Špička na botu sedí a dobře fixuje, dvoustranně nastavitelná šířka vázání pojme pohodlně i mou velkou botu.

Sněžnice Odyssey
Jak to šlape

V chůzi pro mě jasně dominuje model Odyssey. Cítím ve sněžnici jistotu, nebojím se ostřejší chůze a kroků, působí pevněji, drží dobře do svahu i ze svahu. Na úkor o něco horší nosnosti, proti Expertu, se pro mě staly primární volbou do zasněženého terénu.

Jak už jsem psal výše, Expert i na noze působí lehčím dojmem, má lepší nosnost, ale provedení a design si nezískal mojí důvěru a preference. Z kopce se mi navíc v expertech šlo o dost hůře, než v Odyssech.

Maximálně chválím provedení vázání. Podpatěnka v delších stoupáních zachránila moje lýtka před utrpením. Nevím, jak v jiných modelech, ale po několika hodinách ve sněžnicích ať je, jak je, cítím únavu a bolet nohou (šlapky, prsty).

Závěrem

Jsme rád, že jsme z nabídky na trhu sáhli právě po značce Inook. Skvělý záběr i funkčnost. Proti plejádě jiných sněžnic, které jsem měl možnost vidět na metodickém dnu ČHS, jsou špička. Dokonce i z řad kolegů sněžných vlků se ozývaly kladné ohlasy při jejich rozpravě. Za mě osobně tedy pro Inook velký palec nahoru.

V diskusích čtu často dotazy, zda se budou lidé s tolika kily a centimetry bořit. Tedy můžu napsat, že to je vážne blbá otázka. Vždycky záleží na podmínkách sněhových a toho, co máte na zádech. Takže buď máte ve sklepě plejádu sněžnic pro každou příležitost, nebo se zkrátka přizpůsobíte situaci.

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>