Recenze: Spacák Sir Joseph Rimo II 850

Pořádný spacák jsem vybíral více méně poprvé v životě, takže moje rozhodnutí bylo postaveno především na zkušenostech a názorech druhých lidí. Po hodinách pročtených recenzí nakonec na zimu zvítězil spacák značky Sir Joseph model Rimo II 850.

Co člověk, to názor. Jestli hledáte radu v diskusi, nakonec se stejně budete muset rozhodnout sami. Aspoň u mě to tak dopadlo. Přesto, desítky příspěvků mě alespoň nasměrovali tím správným směrem.

Nakonec jsem si stanovil svá kritéria, podle kterých jsem vybíral.

1) Teplotní rozsah

Chtěl jsem spacák, který začne komfortem pod nulou. Nepotřebuji komfort -12°C, ale spacáky s komfortem +6°C až -7°C ve mě vyvolávají trochu nedůvěru.

2) Cena

Bohužel, pořád ještě nejsem za vodou. Ale nechci mrznout, než se tam dostanu. Takže jsem se naladil do 7 tis. Kč max.

3) Životnost, materiál

Ze všech možných diskusí jsme vyčetl, že peří vydrží déle, než umělé vlákno, zvlášť pokud se často balí / vybaluje. To mě v zimní sezoně čeká stále. Takže peří.

Povrchovou úpravu jsme nakonec neřešil. Model Erratic má lepší voděodolnost, za kterou si 2 tisíce připlatíte a pro mé účely jsem neviděl přínos.

4) Váha, rozměry

Něco unesu, ale dřít se taky nechci. A batoh má omezenou kapacitu. Kilo a půl peří na zádech je jistota a v kompresním obalu není Sir větší, než můj starší „plusový“ spacák.

5) Ostatní

Dál mám v hlavě myšlenky jako kvalitní česká značka, případně snadná oprava, nebo praní peří. Nebyl to ale hlavní rozhodovací faktor.

Použití vlastně shrnuje body vypsané výše. Spacák potřebuji na zimní akce s klienty. Nejlépe každý víkend na horách, takže pracovní nástroj. Pohybujeme se především v Jeseníkách, Tatrách a Alpách. Spaní ne winterraumech, pod přístřešky, případně pod širákem, málo kdy v bivaku. Teplota může spadnout k -25°C, ale nečekám, že by mě něco takového potkalo vícekrát, než je zdrávo.


Sira jsem vyzkoušel na ostro dřív, než jsem čekal. První přechod hřebene Nízkých Tater nevyšel úplně podle plánu, takže jsme spali pod širákem na sněhu. A první dojem skvělý.

Teplotu tipuji max na -5°C (zmrzla voda). Ze Sira jsem udělal deku, která přikrývala mě a kamarádku zabalenou ve svém spacáku, aby jí nebyla zima.

V podvlíkačkách a lehké mikině peří hřálo skvělě a přes noc jsem nepociťoval zimu ani trochu, natož nějaké buzení zimou.

Nouzové spaní na sněhu
První spaní v Sirovi.

To je markantní rozdíl proti spaní před měsícem v teplotě lehce nad nulou pod střechou, navlečený do všeho, kde jsem ve zmiňovaném „plusáku“ klepal kosu celou noc.

První zkušenost tedy velice pozitivní a uvidím, jak budu mluvit po větších mrazech. Další zkušenosti sem postupně připíšu.

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>