ROZHOVOR: „Splnili jste mi sen,“ říká Zdeňka po ferratovém kurzu v Rakousku

Miluju ty okamžiky, kdy vidím ve tvářích klientů, že jsme jim změnili život. Že překonali sami sebe a objevili nový rozměr. A přesně tenhle výraz jsem četl Zdeňce ve tváři při výstupu na Preiner Wand. Zdeňka je skvělá, a proto jsem se jí rozhodl po akci trochu vyzpovídat.

Co tě přivedlo k tomu, abys vyrazila na kurz via ferrata? Není to přeci jen úplně standardní dovolená.

Už odmalička  jsme s rodiči trávili každé léto v Krkonoších. Klasická turistika. Jenže já už tenkrát lezla po každé skále, kterou jsme při túrách potkali. Mamka pravidelně nadávala :-) A táta mě bránil.

V 1. ročníku střední školy jsme měli výlet do Adršpašských skal. Tam jsem se kochala pohledem na horolezce přicvaknuté na lanech.

Tenkrát se mě povedlo jednoho z nich ukecat na malý zkušební výstup. Bohužel zasáhla učitelka a já měla po zážitku. A tam jsem si slíbila, že se do skal vrátím a nahoru se dostanu.

No a ten sen byl na dlouhých 25 let schován v mé hlavě. Kolikrát jsem se k němu myšlenkami vracela, ale vždy okolnosti mě donutily ho opět posunout (děti, rodina, zdraví).

Až před 2 lety, při smutné rodinné tragédii, jsem si uvědomila, že tu nebudeme věčně a sny se mají plnit. Stanovila jsem si datum, začala trénovat fyzičku a nakonec jsem objevila Vás – LaViva travel.

Sen se začínal plnit :-)

Jaké si měla očekávání? Převládaly obavy, nebo těšení?

Vše jsem si zjistila po internetu a od známých, takže jsem věděla, do čeho jdu. Z fotek ani z videí sice nepoznáš, jak to bude velké, či náročné, ale byla to pro mě prostě výzva.

První pocity? Když přišel „den D“, já sedla k e-mailu, sepsala první dotaz a přišla vaše pohotová odpověď. Stanovení data odjezdu – no a potom přišlo prvotní neuvěřitelné těšení… už se to blíží :-)

4 dny před samotným odjezdem na mě při balení padla zvláštní nálada. Do hlavy se vkrádali myšlenky typu „Jsi blázen! Je ti 40, máš 2 děti, co když to nezvládneš?!“

Vzala jsem do ruky telefon a zavolala dceři. Ve dvou větách mě dokázala naprosto uklidnit “Mami, ty to dáš, neboj a ten sen si koukej splnit, máš na to“ a já odjížděla s vnitřním klidem.

Můžeš popsat tvoje první dojmy pod skálou? Když jsme připravili materiál a povídali si o lezení.

První dojmy pod ferattou byly protkané nervozitou. Děsně jsem se těšila, ale zároveň se mi klepali ruce i kolena :-)

Ale váš klidný postoj i odlehčení situace humorem zapůsobili a po prvních metrech na skále byla nervozita pryč.

S prvním vrcholem to přišlo. Ten úžasný pocit vítězství sama nad sebou :-)

První vrchol
První vrchol

A jaký byl tvůj nejsilnější zážitek?

Těžká otázka. Oba dva dny, na všech třech ferattách, bylo něco, co se nedá snad nikdy zapomenout.

U sobotní ferratty, prvního kroku na skále, až na vrchol a následné skvělé slaňování. U druhé odpolední feráttky žebříky  a úžasné C/D úseky.

Ale nejsilnější pocity byly na nedělním Haidsteigu.

Bylo to kousek pod vrcholem, žebřík otevřený do rokle, pak přišla C/D plotna a tam jsem se zasekla. Nohy mi podkluzovali, já se měla přecvaknout a zaboha jsem se nemohla posunout a pustit jednou rukou. Byl to pro mě boj, už jsem chtěla volat o pomoc červeného kamaráda (tak říkám vašemu lanu).

Začala jsem se vnitřně klepat a parádně panikařit. Tak tady odsud je to tak na vrtulník – jinak mě nesundají. Pod sebou jsem uslyšela Honzův hlas, jak radí Katce. Věta „Klid je to všechno o hlavě – boty máš dobrý“ na mě zapůsobila jako elixír. Zadržela jsem dech, posunula pravou nohu, levačku nakročila výš, přecvakla jsem karabiny a vytáhla se nahoru :-) Jejda, ono to jde. Díky Bože :-)

Haidsteig
Haidsteig

Takže když přišel komín, o kterém všichni mluvili, tak já měla pocit, že nic horšího už fakt nebude. A taky nebylo. Komínek jsem vylezla jako pavouček i díky Míše, která na mě zavolala z vrchu úžasnou větu „Zdeni, tady roztáhni nohy a pěkně to vyběhni“. Tím rozesmála všechny přítomné okolo.

Co dál, probudili jsme v tobě horolezeckou duši? Vyrazíš s námi příště zase?

Budu víc trénovat – posilovat nohy i ruce, abych na další feratty byla lépe fyzicky připravená a nehekala po cestě jak stařenka :-)

Ukázali jste mi, že ráj na zemi existuje. Místo kde si člověk neuvěřitelně vyčistí hlavu, zažívá nepopsatelné pocity štěstí. Místo, kde nejsou žádné problémy ani stresy dnešní uspěchané doby.

Splnili jste mi sen
Splnili jste mi sen

Co bys řekla těm, kteří ještě váhají, zda se na ferraty vydat? Nebo neví, jestli investovat do služeb horského průvodce.

Neposouvejte svoje sny a tužby jak se říká až na jindy. Ono to „jindy“ už taky nemusíte stihnout. Život je moc krátký a člověk by si měl plnit svoje sny. A pokud to není Váš sen? I tak to stojí za to, si to zkusit. Zažít pocity štěstí i vítězství sám nad sebou :-)

Seznámení s novými lidmi jako se to povedlo mě, skvělá parta mladých lidí i s úžasnými horskými průvodci.

Je ještě něco, co bys chtěla našim čtenářům říct?

V mém okolí před odjezdem se snad nenašel nikdo, kdo by o mě neřekl, že jsem blázen. Když jsem se vrátila, ukázala fotky a povyprávěla zážitky, tak rodina prohlásila,že takto šťastnou mě už dlouhé roky neviděli a konečně dobrovolně souhlasili, že příští rok pofrčím znovu do Alp.

A už mám vybráno. Opět  s Vámi, milí Laviváci – Via ferraty solné komory :-) Už teď se moc těším :-)

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>