Vlakem do Slovinska (1. část)

Do země bájného Zlatoroga jsem plánoval samostatně svůj první trip. Možná proto se stalo Slovinsko mojí srdeční záležitostí. Zemi průzračných řek a vápencových pohoří si zkrátka zamilujete. Právě tady v roce 2012 poprvé zaznělo, že „Zážitky nemusí být hezké, zážitky musí být hlavně silné!“

Bylo nás pět. Ale mělo nás být šest. A na to dávejte velký pozor zvlášť, pokud jedete vlakem v Rakousku. Tam totiž skupinová sleva začíná od šesti osob. A když to nevíte (jako my), tak se pěkně prohnete.

A tak začalo naše putování do Slovinska. Z Brna do Vídně autobusem Student Agency, který se ve Vídni ztatil. A potom náhradním vlakem směr Lublaň za podstatně větší finanční obnos, než jsme předpokládali s mnohem pozdnějším příjezdem, než jsme plánovali.

Vídeňská mapa metra
Vídeňská mapa metra

Lublaň jsem od příjezdu na nádraží označil za větší Olomouc. V deset večer na hlavním nádraží pár štamgastů a v provozu akorát veřejné záchody.

Města nejsou moje silná stránka. Takže jsem byl rád, když jsme nad ránem začali prchat směrem k horám a povídání k Lublani nahradí pár fotografií.

 

 

 

 


Tady začal ten správný výlet. Celý trasa byla naplánována jako „návrat na sever“. Z Lublaně do Bledu přes hory a vlakem z Kranjské gory domů. Bez auta a bez limitů.

Avšak, moje úvodní dvacetikilometrová túra „na těžko“ po rozpálené silnici z Lublaně do Kranje nikoho moc nenadchla :-D Naštěstí se ve Slovinsku můžete spolehnout na stopování. Všech pět nás vzali po chvíli dva závozníci tranzitem až do města, odkud se už pohodlně dostanete vlakem až do Bledu.

Stopování ve Slovinsku.
Stopování ve Slovinsku.

Slovinsko nejsou jen Julské Alpy, ačkoliv právě tam teď s klienty za ferratami míříme nejčastěji. Slovinská jezera a vodstvo obecně jsou úchvatná. Vápencová pohoří fungují jako obří filtr, který dole vypustí kříšťálově průzračnou vodu.

Kousek od Bledu protíná pohoří soutěska Vintgar, ukrývající divokou směs skal a průzračné řeky, která vám dá dohromady hodinovou nezapomenutelnou procházku.

Zážitky umocněné faktem, že všechno zdoláváme pěšky, naše emoce ještě více prohlubovaly :-)

Jezero bled
Jezero bled s ostrůvkem uprostřed (na který se dá doplavat :-) )

 

A opět vlakem, tentokrát z Bledu do Bohinjské Bistrice. Tahle víska je od Bohinjského jezera pěkný kus. Ale právě od jezera jsme chtěli nastoupit na náš přechod Julských alp. Naštěstí nás opět podrželo stopování, sice na dvě skupiny, ale úspěšně :-)

Bohinjské jezero je obrovská turistická pračka peněz. Když ale odhlédnete od davů lidí a předražených kempů, je jezero nádhernou bránou pro vstup do „Julek“.

Bohinjské jezero
Bohinjské jezero a poslední koupání před vstupem do hor.

Spaní v Triglavském národním parku je zakázáno pod tisícikorunovými pokutami. Nás ale čekalo druhý den zdolat několik set výškových metrů a každý metr k dobru se hodil.

Od jezera jsme tedy na večer vyrazili vstříc horám, minuli vodopád Savica a přenocovali mezi kameny ve stoupání k Černému jezeru. Čekalo nás pár drsných dní v horách.


Pokračování: Vlakem do Slovinska (2. část)


 

 

 

 


www.lavivatravel.czLáká vás Slovinsko a rádi byste poznali tuto nádhernou zemi? Na vlastní kůži víme, do čeho jdete. Procestovali jsme Slovinsko křížem krážem. Rádi pro vás připravíme poznávací zájezd na míru, nebo se s námi vydejte na ferraty do Julských alp.

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>