Vybavení a práce s materiálem

3. díl seriálu o via ferratách

Z předchozích článků už víte něco o historii zajištěných cest, minule jsem rozebíral plánování ferratové túry a poukazoval na některá rizika. Dnes se konečně dáme do gala :-)

Základní výbava

Pro nováčky zde bude možná celá řada nových informací. Nicméně věřím, že i lidé, kteří prošli ať už naším, či jiným ferratovým kurzem, po pár týdnech marně hledají v hlavě, jak se správně navázat, kde se sakra dělaly ty uzly a rádi si vše zopakují.

Takže hezky od začátku…

Mezi základní výbavu na via ferraty patří:

 • sedací a prsní úvazek
 • ten spojujeme plochou smycí
 • pádová brzda
 • a bezpochyby helma!
 • můžou se hodit rukavice (cyklistické, nebo speciální ferratové)
 • a můžeme se bavit o další výbavě, jako odsedka, lano, karabiny, ale ty do základu nepotřebujeme.

Jak se správně navázat na ferraty

Protože popisů a malůvek je na internetu hromada, rozhodl jsem se natočit názorný příklad :)

Proč sedák a prsák

Od nás jste to určitě slyšeli, znovu to napíšu sem. Na ferratách se nepadá (na rozdíl od skalního lezení, kde to sem tam přijde). Pokud už byste ale spadli, čeká vás drsný pád s obrovským nárazem. Je to zapříčiněno tím, že volně padáte až do místa, kde je fixní lano připevněno ke skále – do té doby vás nic nebrzdí.

No a protože nevíte, kde vám hlava stojí, pouze v sedáku se můžete zlomit v zádech, nebo třeba ze sedáku úplně vypadnout. Jestli máte trochu představivost, tak už není prsní úvazek taková otrava, co myslíte? :)

Materiál je váš život

Pokud máte vlastní matroš, asi už víte, že je potřeba se o něj starat. Na materiál nesmí přijít chemikálie, měl by se udržovat v čistotě, skladovat v temnu a suchu. S karabinami se nehází, vadí jim nárazy. Pokud do ferratové brzdy z nějakého důvodu spadnete (myslím tím skutečný pád), měly byste ji vyřadit a pořídit novou.

Apeluji na ty, kteří si materiál půjčují. Certifikované půjčovny pravidelně testují půjčované vybavení. Ale víte, jak se k materiálu chová kamarád, který vám právě předává zauzlovaný smotek čehosi?

Hlavně bezpečně

Ferratová sezona je v plném proudu. Jen nám už letos prošlo rukama plno nováčků. Pokud vyrazíte do hor na ferraty sami, ujistěte se, že znáte všechny potřebné základy. Raději zkoušejte doma u PC, než na poslední chvíli pod skálou.

Pro ty, kteří by chtěli první krůčky na ferratě vyzkoušet s instruktorem, jsme tu my a nabídka našich ferratových kurzů. Těšíme se na vás ;)


 1. část: Železo kam se podíváš
 2. část: Plánování ferratové túry
 3. část: Vybavení a práce s materiálem
 4. část: Pohyb a bezpečnost na ferratách
 5. část: Minimum vedoucího skupiny

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>