Výstup na Dachstein (2995m)

Naše nejbližší (skoro)třítisícovka

V sobotu v šest hodin ráno vyrážíme ze Zábřehu směr Hallstatt. Po páteční oslavě narozenin jsem naložen, usazen a vezen někam směrem na jihozápad. Nevnímám a snažím se dohnat spánek, který jsem noc předem obětoval.

Kolem 14 hodiny přistáváme na přeplněném parkovišti u jezera Gosausee. Nasazujeme na záda (fakt hnusně těžké) batohy a začínáme stoupat. Podle aut to vypadá, že na Dachstein jde dnes půl Rakouska, dvě třetiny Čechů a asi čtyři Maďaři.

Jezero Gosausee
Jezero Gosausee

Na štěstí výlet většiny skončil u jezera koupáním, maximálně procházkou, ti akčnější zamířili na místní ferraty, které jsou v okolí Dachsteinu skvělé.

Čím výš stoupáme, tím se počet lidí ztenčuje. Na chatě Holzmeisterhütte (1161m) si dáváme před výstupem poslední točené na posilněnou a kolem čtvrté odpolední nastupujeme na úzkou cestičku, která chytře proplétá strmou skalní stěnu.

Hinterer Gosausee
Hinterer Gosausee
Holzmeisterhütte
Holzmeisterhütte

Stoupáme rychle, po dvou hodinách už v dálce vidíme jako chameleona zamaskovanou chatu Adamekhütte (2196m), která svou šedobéžovou barvou dokonale splývá s pozadím.

Výstup k Adamekhutte
Výstup k Adamekhutte
Adamekhutte v pozadí
Adamekhutte v pozadí

Před západem slunce už sedíme na terase chaty s mnoha dalšími a vychutnáváme si zasloužené vrcholové pivo prvního dne.

Chata je zcela plná, předpověď dobrého počasí přitáhla mnoho milovníků hor. Správci jsou ale operativní a po desáté hodině se společenská místnost mění na útulnu pro pozdě příchozí, navíc za příznivý peníz.

Západ slunce
Západ slunce
Teráska před Adamekhutte
Teráska před Adamekhutte
Provizorní spaní na Adamkovi
Provizorní spaní na Adamkovi

Vrcholový den

Budík o páté nekompromisně velí „Vstávat!“. Zdaleka nejsme první a před chatou snídáme a připravujeme materiál společně s dalšími „nedočkavci“. Nedočkavost není hlavní motiv. Sluníčko dělá z příjemného pochodu po ledovci takřka boj o život na rozbředlém sněhu. Je tedy na místě vyrážet co nejdříve.

Ranní příprava na výstup
Ranní příprava na výstup

Ledovec máme na dohled, šlapeme po značené skalnaté cestičce až na úroveň ledu. Nasazujeme na boty mačky, do ruky třímáme cepín, navázat na lano – lanové družstvo připraveno k pochodu.

Grose Gosaugletcher
Grose Gosaugletcher
Mitterspitz
Mitterspitz

Pochod po ledovci není nijak náročný, i tak se skupinka krajanů zapletla do bludiště ledu a skal, překonávají skalní stěnu a dělají si výstup o něco „zážitkovější“.

Míjíme vrchol Mitterspitz (2926m) po sluncem prozářeném ledovcovém plató a za pár chvil už sedíme nad jižní stěnou Dechsteinu. Obrovský monumentální přírodní výtvor, kde se nad Ramsau tyčí kilometrová téměř kolmá skála.

Jižní stěna Dachsteinu
Jižní stěna Dachsteinu
Pohled na západ (výstup)
Pohled na západ (výstup)

My po svačině přezbrojujeme. Mačky a cepín míří na batoh a proklatě nízko u pasu jsou připraveny ferratové sety. Výstup na Hoher Dachtein (2995m) finišujeme asi hodinovým výstup po příjemné ferratě obtížnosti B/C.

Na vrcholu jsme téměř sami. Počasí nás odměňuje úžasnými výhledy na nekonečné Alpy. Nádherný pocit ze skvělého výstupu.

Výstup po ferratě
Výstup po ferratě
Hoher Dachstein (2995m)
Hoher Dachstein (2995m)

Z druhé strany skály už se ale po ferratě valí fronta lidí. Rychle sestupujeme v ještě jakš takš prořídlých řadách, z ledovce Halstätter je už vidět zástup desítek lidí, kteří čekají na svou chvilku slávy na vrcholu. Vyplatilo se přivstat. A mohli jsme ještě půl hodiny přidat.

Užíváme si polední sluníčko a odpočinek na chatě Südwandhütte a sbíráme síly na návrat. Na ledovci se pohybujeme po projeté dálnici od rolby až k průsmyku mezi Hohes Kreuz (2837m) a Niederer Dachstein (2934m), kde vede lehká ferratka, která nás vrací zpět na ledovec Grose Gosaugletcher.

Halstättergletcher
Halstättergletcher
Südwandhütte
Südwandhütte

V pohodě sestupujeme po už rozbředlém mokrém sněhu druhou stranou ledovce, než vedl ranní výstup a kolem 14 hodiny už sušíme boty zpět na Adamkovi.

Plánovanou noc a ranní sestup z důvodu velké pravděpodobnosti bouřky rušíme a odpoledne ještě tentýž den sestupujeme zpět k autům. Po desáté hodině finišujeme.

Ferratka v průsmyku
Ferratka v průsmyku
Adamekhutte při odchodu
Adamekhutte při odchodu

Máte chuť zdolat Dachstein (2995m), naši nejbližší (skoro)třítisícovku? Rádi budeme vašimi průvodci na ledu i skále a půjčíme vám potřebný materiál. Více informací na našem webu.

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>