Železo kam se podíváš

1. část seriálu o via ferratách

Zajištěné cesty si každým dnem získávají více a více příznivců. Zatímco popularita skalních výstupů roste, bezpečnost, plánování a vzdělání pokulhává někde daleko za nadšením a touhou zdolávat nové vrcholy.

Nový několikadílný seriál na našem blogu bude zaměřen na via ferraty v takovém rozsahu, který si podle nás zaslouží. Čekají vás články, rady a užitečná videa. Začínáme dnes.

Rakouské klettersteigy
Rakouské klettersteigy

Co jsou to via ferraty

Encyklopedický výklad říká, že via ferraty (italsky via ferrata, německy klettersteig) jsou umělé zajištěné cesty v lehkém horolezeckém terénu, které jsou díky fixnímu lanu a umělým stupům dostupné i fyzicky zdatným turistům. Co to ale znamená v praxi?

Horské prostředí

Pozor na význam slov, via ferraty totiž zdaleka nejsou pro každého. Pokud vyrazíte do Alp, budete se pohybovat v horském prostředí. Už proto je třeba mít znalosti a zkušenosti s plánováním a vedením túry.

Fyzická náročnost

Lano je fixní. A povede vás desítky i stovky metrů vysoko byť lehkou, ale horolezeckou cestou. Proto je třeba znát svou fyzickou kondici a odolnost vůči závratím. Pokud vybranou cestu neznáte, neznáte únikové trasy a dožene vás v půlce cesty únava, závrať, nebo bouřka, zaděláváte si na malér.

via ferrata
Umělé stupy na kolmé stěně.

Správná výbava

V neposlední řadě stojí výbava. Sedací a prsní úvazek společně s tlumičem pádu a helmou tvoří ferratový set. Materiál vám půjčí každá půjčovna, pod skálou ale marně lovíte v paměti 5ti minutové školení, jak se správě navázat. Přitom správně použitá výbava je to jediné, co vás v případě nehody zachrání před ošklivým zraněním, nebo smrtí.

Pojištění

Jako poslední bod zmíním pojištění. Mnozí lidé si neuvědomují rizika, která na horách hrozí, ať už jde o jejich zdraví, nebo zdraví druhých. Pokud se stane nehoda, není to většinou v kempu, ale uprostřed hor, kde je nutná záchranná operace, nasazení vrtulníku, převoz do nemocnice apod. Jeden kamen potom může znamenat dluh v řádech desetitisíců korun i eur. Komplexní krytí nabízí např. výhodné celoroční pojištění Alpenverein.

Historie zajištěných cest

Skalní vrcholy celé věky přitahovaly pozornost lidí, ať už ze sportovních, či strategických důvodů. Umělé žebříky, lanové mosty a podobné prvky se používaly po celém světě již před staletími. Podrobnou historii od roku 1492 popisuje včetně dobových fotografií na svém webu Marie Klementová.

My se ale přesuneme rovnou do první světové války, která měla obrovský historický dopad na výstavbu via ferrat. 380 km dlouhá vojenská linie od Dolomit po Julské Alpy vyhnala vojáky vysoko do hor. Pro zrychlení a zabezpečení přesunů vojáci začali budovat v horách umělé jistící prvky.

2014-08-22 10.04.54
Via ferrary v Dolomitech

Ač mnozí lajci netuší, ferraty jsou horolezeckou obcí spíše zatracovány. Výstavba zajištěných cest pro širokou veřejnost měla trnité začátky, umělé cesty nesměly vést na žádný vrchol, skály měly zůstat výsadou lezců.

V poválečném období ale turistický ruch vyvolal tzv. „Klettersteigboom”. Lidé ferraty chtěli, cesty se začaly opravovat, přejišťovat a začali vnikat nové a nové ferraty. Zajištěné cesty se začali budovat i na místech, která neměla s historií nic společného a vznikla éra moderních sportovních ferrat.

Via ferraty dnes

Dnes najdeme ferraty takřka po celém světě. Zajištěné cesty máme u nás v Lužických horách a okolí, nespočet skvělých ferrat najdeme v Rakousku, Tomáš popsal tři ferraty, které navštívil v Norsku a ferratu mají dokonce i v Kanadě.

Právě proto, že nabídka předbíhá všechny ostatní informace, myslím, že je vhodné, znát mimo jiné i historicky – společenský kontext. Více v dalším článku.


1. část: Železo kam se podíváš
2. část: Plánování ferratové túry
3. část: Vybavení a práce s materiálem
4. část: Pohyb a bezpečnost na ferratách
5. část: Minimum vedoucího skupiny


Lákají vás ferraty, ale nejste si zcela jistí svými schopnostmi? Věnujte trochu času a peněz kurzu s kvalifikovaným instruktorem. Naučíme vás potřebné základy a nestane se, že budete poprvé v horách bezradní.

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

One thought on “Železo kam se podíváš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>