Zimní výstup na Gerlachovský štít 2015

Pondělí 19. ledna 4:00. Do uší se mi dere notoricky známé pípání, je čas. Gerlach láká. Z Tatranské Lomnice je to kus, předpověď počasí příznivá, není na co čekat.

S Tomášem nás čeká druhý cíl “soustředění”. Proti Lomničáku, který jsme zdolali v sobotu, vstávali ve dvě ráno a našlapali bezmála 3500 výškových metrů, má Gerlachovský štít přeci jen o něco příjemnější vyhlídky. Minimálně absenci vychřice.

Autem se přemisťujeme do vesničky Vyšné Hágy, u nádraží necháváme stát auto, pod čelovkou sledujeme žlutou značku, která nás směruje do kopce. Správný směr :-)

Vyšné Hágy
Vyšné Hágy, Zdroj: mapy.cz

Mráz přes noc zakryl rozbředlý sníh tvrdou krustou, která se nepříjemně boří. Nasazujeme sněžnice a po stopách zdoláváme jeden výškový metr za druhým.

“Tome, tyhle asi nejsou lidský, co myslíš?”
“Ty vole!”
“Ale jdou proti nám, tak ho aspoň nebudeme stopovat…”

Srdce buší víc jak na skále. Otisky bot jsme vyměnili za medvědí stopy o velikosti mojí dlaně. Možná proto se onen tvůrce stop při výstupu v půlce lesa tak náhle otočil.

Medvěda jsme nepotkali, nad klečí stopy ztratili a s východem slunce se škrábeme k Tatranské magistrále. Kolem Batizovského plesa už šlapeme za jasného dne, kolem skály vidíme stopy, které nás vedou, všechno jde jak na drátkách.

Nad Batizovským plesem
Nad Batizovským plesem

Počasí vychází naprosto luxusně! Inverzi jsme opustili ještě za tmy a mračný opar drží města hezky pod pokličkou. Nad námi se rozpouští oblačnost a je jasné, že máme ideální podmínky.

Pokračujeme ve šlapání. Tuhle dřinu snad nemůže mít nikdo rád. X kilo na zádech a pořád do kopce. Míjíme Batizovský žlab, Batizovské spády a konečně je to tu.

Terén se začíná zvedat, bereme cepíny do rukou a začínáme stoupat vertikálně žlabem do Tetmajerova sedla, které leží mezi Gerlachem a Zadním Gerlachem. Na Lomničák jsem si připadal jako větší dobyvatel. Tady nás předchází asi den, dva staré stopy.

Žlab do Tetmajerova sedla
Žlab do Tetmajerova sedla

Nevadí. Trocha strachu na místech, kde sněhu není příliš a kameny pokryl led, ale jinak pěkný žlábek, který s každým metrem přidává za odměnu lepší a lepší výhledy.

Než v sedle dáme dokupy matroš, musím se převléct a zase klepu kosu. Nejhorší je se zastavit. Lomničák tahal Tomáš, navazuju se tedy na lano, ověšuju smyčkami a vyrážím vstříc neznámé skále.

Tetmajerovo sedlo
Tetmajerovo sedlo

Stopy hodně pomáhají, ale i bez nich bychom asi hřeben přelezli rychle. Z Tetmajerova sedla totiž vede nenáročná lezecká cesta, kterou jsme si na sluníčku a v bezvětří užívali až na vrchol. Až na pár nevyzpytatelných úseků na jistotu a bez lana.

Vyprávění z Vysokých Tater mám spojené s mlhou, špatným počasím a zklamáním.

“Dobré počasí není jen tak, na to si budete muset počkat!”

Nás příroda odměnila nádherným dnem. Asi jsme byli loni celý rok k horám hodní. Nebo proto, že třídíme odpad. Nevím.

Vrcholový kříž Gerlachu máme na dohled, ještě pár kliček kolem kamenů a je to tu.

Máme ho! Gerlachovský štít zdolán.

Gerlachovský štít
Gerlachovský štít

Vím, že 50% nehod se stane při sestupu. Tatry se podceňují, já to dělat nebudu. Po zasloužené svačině se tedy začínáme připravovat na slaňování a sestup.

Ten plánujeme Batizovským žlabem. Hned pod vrcholem se blyští řetězy, které usnadňují první dvě slaňovací délky. Kousek po vlastních, ještě jedno lano a už jsme na sněhu ve žlabu. A notoricky známé monotónní šlapaní.

Cepín – mačka – cepín – mačka – cepín – mačka – cepín – ….

Jedna chyba a člověk se veze několik set metrů po sněhu, dokud ho nezastaví některý z kamenů, nebo tvrdá zem. Takže pěkně z vesela … – cepín – mačka – …

Sestup z Gerlachu Batizovským žlabem
Sestup z Gerlachu Batizovským žlabem

Sestup nebyl vůbec pěkný. Jihozápadně orientovaný svah byl hodně zasažený sluncem, sníh se lepil, nebo měnil strukturu na neprostupnou sypkou hmotu, do které se špatně zasekával cepín i mačky. Zkrátka, byli jsme rádi, když jsme dorazili k poslední kramlemi zajištěné části a slaňovacímu kruhu.

A bylo to. Nejednou jsme stáli na zemi. Až je z toho člověku smutno. Po vší té dřině a zážitcích stojíte pod skálou, slunce zapadá a vy víte, že vás čeká už jenom dlouhá cesta domů.

Závěr dne na Gerlachu
Závěr dne na Gerlachu

Jan Kodl

Jsem majitel a průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel. Miluju hory a o svých zážitcích píšu zde na blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>